Zaboravljene igre i brojalice

Projektom Zaboravljene igre i brojalice (šk. god. 2021./2022.) željeli smo s učenicima oživjeti igre i brojalice iz ne tako davne prošlosti (70-te i 80-te godine 20. stoljeća), iz vremena kad su djeca provodila puno više vremena vani, na livadama i ulicama oko kuća. U različitim krajevima Hrvatske djeca su igrala slične igre, ali su ih možda drugačije nazivala. U našem projektu bavili smo se igrama i brojalicama koje su se igrale na području Solina i njegove okolice, a posebnu smo pažnju posvetili i lokalnim nazivima tih igara Kroz različite aktivnosti učenici su istraživali kako su se igrali i zabavljali njihovi roditelji, djedovi i bake, zajedno s učiteljima revitalizirali neke od tih zaboravljenih igara i brojalica, proučili i primijenili pravila igara te ih prezentirali i popularizirali među svojim prijateljima i vršnjacima.

Igra je od pamtivijeka sastavni dio djetinjstva i predstavlja važan dio kulture življenja, pa u tom smislu i nematerijalne kulturne baštine. Igra uključuje različite vrste fizičkih, misaonih i kreativnih interaktivnih aktivnosti kroz koje djeca razvijaju psiho motoričke sposobnosti, socijaliziraju se i izražavaju (glasom, pokretom, pisanom riječju, slikom itd.) Iako igra naizgled služi rekreaciji i zabavi, kroz nju djeca usvajaju nova znanja i vještine na zabavan i njima primjeren način.

Projekt se provodio uz potporu Centra izvrsnosti SD županije u sklopu programa Čuvari baštine.

Mrežna stranica projekta