« Travanj 2024 »

Ovaj mjesec: 1996
13.05.2016. - Sve solinske osnovne škole potvrdile svoj Međunarodni Eko status
Autor: Đuro Baloević, 3. 6. 2016.

OŠ Vjekoslava Paraća i OŠ don Lovre Katića svečano su obilježile stjecanje dijamantnoga  statusa, a OŠ kraljice Jelene  po drugi puta obnovu statusa Međunarodne Eko škole.

13. svibnja 2016. u  Zagrebu je, u dvorani Gastro Globusa na Zagrebačkom velesajmu, u organizaciji udruge Lijepa naša, održana Državna svečanost promocije i dodjele priznanja međunarodnim Eko – školama.

Među 300 obrazovnih ustanova iz cijele Hrvatske, svečanosti su nazočili i predstavnici OŠ don Lovre Katića i Vjekoslava Paraća predvođeni voditeljima Eko grupa i ravnateljima Anđelkom Slavić i Đurom Baloevićem kojima su ovom prigodom dodijeljeni dijamantni statusi međunarodne Eko– škole, dok je OŠ kraljice Jelene predvođena ravnateljicom Vesnom Ružić po drugi puta obnovila svoj status Međunarodne Eko – škole.
Uz predstavnike osnovnih škola iz Solina svečanosti u Zagrebu nazočila je i koordinatorica projekta Grad Solin prijatelj djece Radojka Bućan koja je u ime Grada Solina preuzela i nagradu za Grad koji iznimno podržava školske projekte.

Status Eko-škole je sustav nagrađivanja na lokalnoj, državnoj i međunarodnoj razini kada škole ispune postavljene kriterije i brigu za okoliš promiču kao trajnu vrijednost i način življenja. Međunarodno priznanje statusa Eko škole dodjeljuje se na dvije godine, a nakon toga slijedi prijava za obnovu. Škola mora dokazati da je u provedbi programa, prema zacrtanim smjernicama otišla “korak dalje”, produbila i proširila rad na izabranim temama.

Sve tri osnovne škole s područja Grada Solina svečano su obilježile i proslavile svoj međunarodni eko status na školskoj svečanosti koja se tim povodom održala u školi kraljice Jelene dana 20. svibnja 2016. godine. Tom prilikom u prigodnom programu kroz pjesmu, ples, igrokaze i recitacije, učenici škole, a i njihovi učitelji, svoj trud potvrdili su na svoj ekološki način života i sudjelovanje u brojnim aktivnostima na temu ekologije.

Radojka Bućan

Tekst i fotografije: http://www.solin.hr