« Ožujak 2024 »

Ukupno: 422070
26.05.2016. - Tijelovo
Autor: Đuro Baloević, 25. 5. 2016.

Tijelovo, punim nazivom Svetkovina Presvetog Tijela i Krvi Kristove je katolički blagdan. Slavi se u četvrtak poslije svetkovine Presvetog Trojstva. U Hrvatskoj to je neradni dan (jednostavno računanje datuma: deveti četvrtak  nakon  Uskrsa).

U petak 27. svibnja 2016. godine nastava je po redovitom rasporedu.

Za Katoličku Crkvu, svetkovina je u spomen na ustanovljenje Euharistije na  Veliki četvrtak.

Pojavljuje se u  13. stoljeću, a na cijelo zapadno kršćanstvo proširuje se u 14. stoljeću. Augistinska redovnica redovnica sv. Julijana  iz samostana kod Liegea u Belgiji imala je viđenje punogmjeseca, na kojem je opazila mrlju. Puni mjesec je protumačila kao Crkvu, a mrlju kao nedostatak blagdana, kojim bi se častio Presveti oltarski sakrament. Na njezinu molbu, mjesni je biskup za svoju biskupiju uspostavio blagdan, koji se na početku zvao blagdan Euharistije. Sveta Julijana i njeni suvremenici promicali su ideju toga blagdana i željeli su ga proširiti na cijelu Crkvu. Papa Urban IV., objavljuje bulu 1264.  kojom blagdan Euharistije, želi proširiti na cijelu Crkvu. No, brza smrt ga je spriječila u tome. Tek u 14. stoljeću, papa Ivan XXII.. širi blagdan na cijelu Rimokatoličku Crkvu.  Tijelovo se slavi u crkvama i svetištima diljem Hrvatske.

Fra Zvjezdan Linić:

Veliki blagdan u katoličkom kalendaru. Puni naziv tog blagdana je Presveto Tijelo i Krv Kristova. Tim blagdanom želimo obnoviti svoju vjeru u osobu Isusa Krista, Bogočovjeka, koji je u određenom povijesnom času kao jedinorođeni Sin Božji postao povijesnom osobom. To je tajna njegova utjelovljenja. Bog je postao čovjekom; jedan od nas, s konkretnim tijelom, u njegovim žilama teče ljudska krv. „ U svemu jednak, osim u grijehu;“ reći će sveti Pavao o njemu.

Na blagdan se sjećamo kako je Bog uzeo ljudsko tijelo da bi postao čovjekom. Bog je u Isusu svima nama dohvatljiv i blizak! Tajnu svojega utjelovljenja utkao je Isus na svojoj posljednjoj večeri u znakove kruha i vina, koji snagom njegove riječi postaju Tijelo i Krv Kristova, tj. sakrament euharistije, dar pričesti, hrana i piće. Posebno su pri tom  naglašeni neki elementi tog sakramenta: kruh u obliku hostije, koji se pokazuje kod podizanja; kalež s vinom koji se jednako tako pokazuje vjernicima kao znak i dar.

Tijelovo želi osobito naglasiti da je Isus pravi čovjek i pravi Bog. A kao čovjek da ima tijelo kao i mi. Ljudsko tijelo je dar, a isto tako obdareno mogućnosti da se daruje i razdaje.

Na sve to mislimo dok gledamo podignutu hostiju, dok klečimo pred svetohraništem, dok se svečano nosi pokaznica s Presvetim, dok pružamo ruku da primimo pričest. To je dar Kristova predanog tijela, dar njegove prolivene krvi; to je dar njegove neizrecive ljubavi za svakog od nas  osobno!