« Travanj 2024 »

3. – 5. 04.2016. - Budrovci - Razmjena iskustava - bolji rezultati
Autor: Đuro Baloević, 17. 4. 2016.

Naša škola drugu godinu sudjeluje u međunarodnom projektu "Učenje za poduzetništvo" u sklopu kojeg smo imali brojne aktivnosti. Cilj projekta je osnažiti poduzetnički duh kod naših učenika i djelatnika, osvijestiti važnost poduzetnosti u društvu, te bolje pripremiti naše učenike za buduće izazove na tržištu rada tj. za život.
U sklopu projekta početkom listopada bili smo domaćini OŠ Budrovci (grad Đakovo). Bila je to zanimljiva razmjena iskustava, pozvani smo tada na uzvratni posjet, što smo rado prihvatili. Delegacija naše škole otputovala je u Budrovce na uzvratni posjet.

Krenuli smo u nedjelju 3. travnja u 9.00 sati ujutro ispred škole, a u kasnim poslijepodnevnim satima stigli smo  u Đakovo gdje smo se smjestili u hotel. Nakon kraćeg osvježenja krenuli smo u Budrovce na otvaranje izložbe likovnih radova s BuLiK-a, te na folklorni program u sklopu manifestacije "U Budrovci, na Nedilju bilu".

Iako umorni od dugoga puta, s radošću i zanimanjem popratili smo pripremljeni program, a učenici su iskoristili to vrijeme za upoznavanje i druženje sa svojim vršnjacima iz Budrovaca. Po završetku programa, u organizaciji KUD-a "Šokadija" organizirana je večera u prostorijama škole.

Sutradan ujutro (4. travnja 2016.) uslijedio je obilazak znamenitosti i upoznavanje s poviješću i kulturom grada Đakova.

Delegaciju naše škole  (8 djelatnika škole i 5 učenika), dočekali su domaćini: ravnatelj Ivan Jukić, koordinator projekta Igor Barišić i učitelj povijesti i svećenik Mato Katalenić.
Obilazak je počeo posjetom Spomen-muzeju biskupa Josipa Jurja Strossmayera gdje smo obišli stalni postav posvećen biskupu po kojem je muzej i dobio ime, te likovnu izložbu na prvom katu.

Potom je uslijedio obilazak katedrale Sv. Petra u sklopu kojeg nas je  stručni vodič upoznao s poviješću katedrale u Đakovu, tijekom njene gradnje, životom biskupa Strossmayera, unutrašnjošću katedrale, a posjetili smo i kriptu katedrale. Katedrala je ostavila vrlo impresivan dojam na sve nas.

Potom je uslijedio obilazak biskupijskog dvora i vinskih podruma u sklopu istoga, gdje nas je stručni vodič upoznao s tehnologijom proizvodnje misnog vina i s osnovnim podacima o biskupijskim vinogradima.

Posebno treba istaknuti da su ravnatelji Ivan Jukić i Đuro Baloević imali čast predstaviti se i razgovarati s nadbiskupom đakovačko-osječkim mons. Đurom Hranićem.

Naposljetku smo s našim domaćinima prošetali korzom do "male crkve" i kratko se okrijepili na korzu.
Nakon ručka i odmora, uslijedio je odlazak u školu u Budrovce gdje je upriličen obilazak školske zgrade i upoznavanje s uvjetima u kojima škola radi.

Naši učenici pridružili su se domaćim učenicima u radu na tehničkoj i likovnoj radionici, a djelatnicima škole je koordinator projekta Igor Barišić predstavio aktivnosti koje su provedene u sklopu projekta "Učenje za poduzetništvo". Uslijedila su pitanja i razmjena iskustava i mišljenja o projektu.

Naravno, kao što je i red, škole su razmijenile i prigodne darove.

Nakon višesatnog radnog dijela posjeta, po završetku nastave koja je taj dan i školi domaćinu bila organizirana u poslijepodnevnoj smjeni, bili smo lijepo ugošćeni na večeri, koja je protekla u ugodnom druženju i atmosferi.

Zahvaljujemo se našim prijateljima iz Budrovaca što su nam bili dragi i srdačni domaćini, inadamo se i vjerujemo da će se suradnja dviju škola nastaviti i u budućnosti.

Tekst: Igor Barišić, prof.

Fotografije: Dragan Stanojević, prof. i Igor Barišić, prof.