« Travanj 2024 »

5.04.2016. - Otkrivanje spomenika Nenadu Režiću i drugim poginulim solinskim braniteljima
Autor: Đuro Baloević, 6. 4. 2016.

5. travnja 2016. učenici 5.a razreda u pratnji učiteljice Marine Marušić i psihologa Željka Jurina nazočili su otkrivanju spomenika posvećenog prvom poginulom hrvatskom branitelju i dragovoljcu, bivšem učeniku naše škole, Nenadu Režiću i drugim poginulim solinskim braniteljima zaslužnima za slobodnu Hrvatsku.

Otkrivanju je prethodila sveta misa u crkvi Sv. Anastazija koju je predvodio župnik don Nikola Bodrožić uz asistenciju bivšeg župnika don Stjepana Lončara.

Nakon toga mnoštvo je u koloni otišlo do mjesta postavljenog spomenika u ulici koja nosi Nenadovo ime.

U utorak, 5. travnja učenici 5.a razreda u pratnji učiteljice Marine Marušić i školskog psihologa Željka Jurina nazočili su otkrivanju spomenika posvećenog prvom poginulom hrvatskom branitelju i dragovoljcu, bivšem učeniku naše škole, Nenadu Režiću i drugim poginulim solinskim braniteljima zaslužnima za slobodnu Hrvatsku.

Samom otkrivanju spomenika prethodila je sveta misa u crkvi Sv.Anastazija koju je predvodio župnik don Nikola Bodrožić uz asistenciju bivšeg župnika don Stjepana Lončara.

Nakon toga mnoštvo ponosnih ljudi u koloni je otišlo do mjesta postavljenog spomenika u ulici koja nosi Nenadovo ime.

U zaista veličanstvenom ozračju koje su uveličali zamjenik ministra branitelja Ivan Vukić Niper, solinski gradonačelnik i saborski zastupnik Blaženko Boban, brojni ratni zapovjednici, Nenadove kolege iz ATJ Lučko, članovi braniteljskih udruga sa svečanim zastavama svojih postrojbi, Kliški uskoci, Vrlički čuvari Kristova groba, članovi obitelji i rodbina pokojnog Nenada te brojni solinski puk, spomenik su u pratnji Gradske glazbe Zvonimir svečano otkrili Kata Režić, sestra Nenada Režića, gradonačelnik Blaženko Boban i general Mladen Markač.

Nenad Režić se na samom početku rata vrlo mlad priključio u redove Hrvatske vojske, a potom je prešao u ATJ Lučko. Poginuo je u listopadu 1991, u Marincima, u bitci za proboj  neprijateljskog obruča oko Vukovara.

Nakon svečanosti  Jelena i Hrvoje Režić, s puno srca, pozvali su nas u svoj dom na okrijepu, na fine domaće kolače i sok. Hvala im.

Svoje dojmove napisali su i učenici petog razreda:

„Za mene je otkrivanje spomenika Nenadu Režiću i svim ostalim braniteljima Vukovara jedna jako emotivna stvar. Sretna sam da je taj spomenik otkiven kod nas u Sv. Kaju i tužna zbog toga što njega više nema.

Nadam se da je njemu i svim ostalim braniteljima gore na Nebu drago što je taj spomenik postavljen.“

Nina Giljanović

„…..Za vrijeme govora gradonačelnika Blaženka Bobana u ljudskim se očima pokoja suza. Vidjelo se da je Nenad bio ohrabrujuć. Za njegovu hrabrost, za ono što je napravio za Domovinu, hvala nije dovoljno!“

Lucija Petrović

……divno je što je taj spomenik napravljen u našem gradu. Govori ljudi bili su jako emotivni i ohrabrujući. U očima ljudi vidjele su se male suze. Nitko ne bi mogao vjerovati da je to napravio jedan hrabri solinjanin. Voljela bih da se svake godine obilježava ovaj dan.“

Sara Radić

„ Mi i naše buduće generacije, trebamo se sjetiti naših branitelja. Tome će nas podsjećati predivni kameni spomenik u obliku križa koji je klesan jednu godinu. Malo je reći svima jedno ogromno Hvala!“                                                                                                                                               Lara Pribudić

Više u fotogaleriji: Otkrivanje spomenika Nenadu Režiću.