« Ožujak 2024 »

18.03.2016.- Obilježavanje Svjetskog dana voda
Autor: Đuro Baloević, 18. 3. 2016.

Već tradicionalno, povodom Svjetskog dana voda (22. ožujka), u organizaciji Grada Solina, Turističke zajednice,i u suradnji sa solinskim osmoljetkama i izviđačima OIP Posejdon održan je prigoni eko dan u Gašpinoj mlinici. Učenicima solinskih eko škola održana je radionica i predavanje na temu rijeke Jadro i života u njoj. Našu školu predstavljali su učenici 4. a razreda.

Domaćini predavači su bili mali ekolozi iz Osnovne škole Don Lovre Katića pod vodstvom njihove učiteljice prof. Ankice Glavina. Teme radionica su ove godine bile riječne ribe, i to jegulja ili kako je Solinjani od milja zovu Anguja i solinska pastrva Solinka. Tako su se mali solinski osmoškolci upoznali s našom Rikom, lipoticom i hraniteljicom ovoga područja.

Zbog života i razvoja endemske podvrste Mekousne pastrve, gornji tok rijeke Jadro proglašen je 1984. posebnim ihtiološkim rezervatom. Površina tog ihtiološkog rezervata je cca 78 000 m2, a predstavlja vodotok rijeke Jadro od izvora do Vidovića mosta. Da naglasimo, kako rijeka Jadro izvire u podnožju Mosora na 35 metara nadmorske visine, a ulijeva se u solinski zaljev nakon 4,5 km dugog toka. Svojim kratkim tokom oplođuje i donosi život ovom kraju, napajajući osim Solina, gradove Split, Kaštela, Trogir te okolna mjesta.

Solinjani svoju rijeku Jadro, od milja, zovu Rika, a zbog njena značaja i događaja iz starohrvatske povijesti, često se naziva i hrvatskim Jordanom.

Cilj manifestacija solinskog Eko dana jest proširiti eko svijest kod djece, ali i obraditi određene teme i život oko nas koje su vezana za zdravlje čime bi se skrenula pažnja na prioritetna područja kao što su kretanje u prirodi te ostale zdrave navike.

Izvor: http://www.solin.hr/index.php/novosti-aktualno-solin/item/2643-odrzan-eko-dan-u-gaspinoj-mlinici