« Travanj 2024 »

18.02.2016. - Projekt "Živim život bez nasilja"
Autor: Đuro Baloević, 25. 2. 2016.

U sklopu realizacije projekta "Živim život bez nasilja" učenici svih 7.-ih razreda naše škole nazočili su projekciji edukativnog filma ''Živim život bez nasilja'' u Domu Zvonimir u Solinu.

Nositelji projekta su MUP RH i UN u RH, a partneri u provođenju aktivnosti su: Obiteljski centri, MZOS, Ministarstvo zdravstva, Ministarstvo pravosuđa, AZOO te Udruge civilnog društva.

Cilj preventivnih aktivnosti je senzibiliziranje javnosti na problem nasilja te poticanje građana, a posebno žrtava na prijavljivanje obiteljskog nasilja.

„Živim život bez nasilja“ naziv je kampanje koju su pokrenuli Ministarstvo unutarnjih poslova i Ujedinjeni narodi u RH. Povod za akciju bio je 25. studeni kad se obilježava Međunarodni dan sprječavanja nasilja nad ženama te zaključci međuresornog sastanka „Nasilje u obitelji i nad ženama“, koji je početkom listopada iniciralo Ministarstvo unutarnjih poslova.

„Živim život bez nasilja“ počinje u ponedjeljak, 8. studenog, a provodit će se na području svih policijskih uprava u Hrvatskoj do 24. studenog.

Nositelji projekta su MUP RH i UN u RH, a partneri u provođenju aktivnosti su:  Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti (Obiteljski centri), Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa, Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi, Ministarstvo pravosuđa, Agencija za odgoj i obrazovanje te Udruge civilnog društva.

Živim život bez nasilja“ namijenjena je učenicima osnovnih i srednjih škola, nastavnicima, roditeljima, te cjelokupnoj zajednici.

U svim školama tijekom studenog prikazivat će se razni televizijski spotovi o nasilju u obitelji. Pedagog ili službenik iz Obiteljskog centra će govoriti o nasilju u obitelji, kako se ono može spriječiti, a učenicima će podijeliti promotivne materijale.

Na likovnim i literarnim radionicama  učenici će izrađivati svoje radove.

Kao rezultat provedbe svih preventivnih aktivnosti nastao je namjensko-edukativni film ''Živim život bez nasilja'', koji  na slikovit način  prikazuje pregled aktivnosti tijekom petogodišnje provedbe projekta. Film je posvećen Miroslavu Tunjiću, sedamnaestogodišnjaku, kojeg su 14. studenoga 2010. godine pretukla dva mladića. Od zadobivenih ozljeda, Miroslav je preminuo. Osim Miroslavu, ovaj film posvećen je i svim drugim djevojčicama i dječacima koji su bili žrtve nasilja. Filmom se poziva javnost na odabir pozitivnih životnih vrijednosti na koji način se pridonosi jačanju tolerancije, nediskriminacije i nenasilja.

Ovdje možete pročitati i preuzeti brošuru Živim život bez nasilja.