« Travanj 2024 »

8. - 10. listopada 2015. - Posjet učenika i učitelja OŠ Budrovci
Autor: Đuro Baloević, 15. 10. 2015.

U sklopu međunarodnog projekta "Učenja za poduzetništvo" u koji su dvije škole uključene od prošle godine, ugostili smo i razmjenili iskustva s učenicima i djelatnicima OŠ Budrovci. Naime, nakon niza aktivnosti u prvoj godini pilotiranja u projektu kojeg organizira agencija SEECEL, u drugoj godini organizira se tzv. peer-learning posjet tijekom kojeg se razmjenjuju iskustva tijekom sudjelovanja u Projektu.

Dvije škole uključene su u projekt (razina ISCED2, od 5. do 8. razreda), kao i još 32 škole iz devet zemalja jugoistočne Europe. Projektni timovi dviju škola inače su aktivno razmjenjivali iskustva tijekom prošle godine, a ove prema planu SEECEL-a planirana je i posjeta u cilju razmjene iskustava u projektu.

Od 8. do 10. listopada 2015. godine organizirana je stručna ekskurzija djelatnika OŠ Budrovci koji su sudjelovali u projektu i 19 učenika koji su se ponajviše iskazali tijekom realizacije projekta. Predvodili su ih ravnatelj škole prof Ivan Jukić i školski koordinator prof. Igor Barišić.

Gosti iz Budrovca su tijekom ekskurzije posjetili i upoznali naš grad (centar grada, ostatke stare Salone, crkva Gospe od Otoka). Osim toga uspjeli su se i okupati u moru na splitskim Bačvicama, obići centar Splita (autobusni i željeznički kolodvor, trajektna luka, splitska riva i Marmontova ulica).

U petak 9. listopada su  otišli da grada Trogira gdje su obišli katedralu Sv. Lovre, tvrđavu Kamerlengo i kulu Sv. Marka.

U poslijepodnevnim satima ugostili smo djelatnike i učenike OŠ Budrovci u prostorijama naše škole.

Nakon upoznavanja i razmjene prigodnih darova, organizirane su radionice za učenike naše škole i goste. Organizirane su tri radionice i to iz tehničke, glazbene i likovne kulture.

Na tehničkoj radionici učenici su izrađivali su rad od kamena, tradicionalnu dalmatinsku kuću.

Na glazbenoj radionici naučili smo naše goste  tradicionalnom dalmatinskom plesu, a na likovnoj radionici se od gline izrađivala replika "Solinjanke", glava djevojke pronađene na lokalitetu Salone te su oslikavali crteže ostataka stare Salone na platnu.

Naši gosti stekli su dragocjena nova saznanja i iskustva, družili se i upoznali s našim učenicima, te se kreativno izražavali. Djelatnici su za to vrijeme imali radni sastanak tijekom kojega su predstavljene obje škole i njihove aktivnosti u Projektu, te razmijenjene informacije i iskustva. Također je načelno dogovoren uzvratni posjet.

Susretu su nazočile i novinarke Slobodne Dalmacije i Solinske Kronike kojima su voditelji projektnog tima ukratko predstavili svoje škole i provedene aktivnosti.

U večernjim satima u restoranu Gašpić održano je i neformalno druženje članova projektnih timova dviju škola.

10. listopada 2015. godine gosti su obišli stadion HNK „Hajduka“ na Poljudu, a zbog obilne kiše nisu mogli obići Dioklecijanovu palaču, pa su umjesto toga obišli trgovački centar Joker. U kasnim večernjim satima, nakon određenih poteškoća tijekom putovanja, sretno su stigli svojim kućama.

Nadamo se i veselimo skorom uzvratnom susretu našim prijateljima iz Budrovca.