« Travanj 2024 »

Proljetni praznici - Uskrs
Autor: Đuro Baloević, 20. 4. 2014.

Sukladno odredbama Odluke o početku i završetku nastavne godine, broju radnih dana i trajanju odmora učenika osnovnih i srednjih škola za školsku godinu 2013./2014. od ponedjeljka 14. travnja do uključivo 21. travnja (Uskrsni ponedjeljak) 2014. godine traje učenički odmor.

U utorak 22. travnja 2014. na blagdan Svetog Kaja svečano se obilježava Dan škole.

Redovna nastava započet će u srijedu 23. travnja 2014. godine po redovnom rasporedu i to smjena „ A“  u 8.00 sati, a smjena „ B“  u 14.00 sati.

Svim učenicima, roditeljima i djelatnicima škole od srca želimo

Sretan i blagoslovljen Uskrs.

USKRS

Što tražite Živoga među mrtvima? Nije ovdje, nego uskrsnu!" (Lk 24, 5 - 6)
Uskrs je najveći i najvažniji kršćanski blagdan. Na Uskrs slavimo središnji događaj kršćanstva - Kristovo uskrsnuće. Zato biti kršćanin znači ponajprije vjerovati da je Bog Isusa, onog istog kojeg su ljudi raspeli, uskrisio i učinio Gospodarom svega stvorenoga. Kristovo uskrsnuće je bilo pripravljeno kroz cijeli Stari zavjet, a kad je jednom ostvareno, sva kršćanska pokoljenja riječju i životom svjedoče za tu temeljnu istinu povijesti - Krist je uskrsnuo, s njime i mi neprestano uskrsavamo.

Prvo svjedočanstvo za uskrsloga Krista dali su njegovi učenici. Prema Djelima apostolskim, kršćanska se zajednica zasniva, razvija i širi na toj činjenici i na vjernosti uskrslome Kristu. Činjenica Kristova uskrsnuća prenosi se tako svim budućim kršćanskim naraštajima, sve do danas. Kristovo uskrsnuće početak je novoga svijeta i zalog je našeg uskrsnuća koje se već sada ostvaruje dok se s mukom i naporom opiremo zlu i grijehu, a koje će se u punini očitovati kad se Krist jasno objavi svijetu na kraju vremena. Današnji blagdan poziva nas na uskrsnu radost i poručuje nam da zbilju uskrslog Krista širimo oko sebe pobjeđujući smrt i unoseći u svijet pouzdanje, vjeru i nadu.

To je pomičan blagdan, ali uvijek pada na nedjelju između 22. ožujka i 25. travnja. Osim Uskrsa, za taj dan koriste se i nazivi Pasha i Vazam, s tim  da se prvi koristi više u nekim povijesnim značenjima, a drugi obuhvaća  cijelo sveto trodnevlje – Veliki petak, subotu i Uskrs. U zapadnom kršćanstvu priprema za uskrs je korizma koja traje 40 dana, a nakon nje, nedjelju prije Uskrsa, slavi se Cvjetnica kojom započinje Veliki tjedan.

Uz slavlje Uskrsa najčešće se vežu brojni simboli i običaji koji se razlikuju od zemlje do zemlje, ali većini je zajedničko ukrašavanje pisanica. Česti su simboli pilići i zečevi , kao i razne slastice.