« Svibanj 2024 »

Svjetski dan zaštite okoliša - 5. 6. 2021.
Autor: Nada Topić, 7. 6. 2021.

Učenici 5. d. razreda na satu Prirode, obilježili su Svjetski dan zaštite okoliša izračunavanjem svog ekološkog otiska. Ekološki otisak predstavlja površinu plodnog tla, zraka i vode koji su nam potrebni da bismo zadovoljili svoje potrebe s obzirom na način života. Manji ekološki otisak imaju oni koji troše malo energenata i sirovina koje stvaraju malo otpada i manje zagađuju okoliš. Smatra se da ukupni ekološki otisak čovječanstva iznosi više od 50 % Zemljinog kapaciteta. Za potrebe ljudi, već je sada potreban još jedan planet za život.  Evo kako su učenici odgovarali na pitanja vezana za potrošnju energije, stvaranja otpada, bacanja hrane… korištenjem  kalkulatora ekološkog otiska na školskim tabletima.

Crveno stopalo (otisak) – označava veliki ekološki otisak te je potrebna promjena životnih navika

Zeleno stopalo (otisak) – dobre životne navike ali mogu biti uvijek bolje.

Aktivnim sudjelovanjem i međusobnom suradnjom učenici su se upoznali s odnosima čovjeka i prirodnih resursa (ekološki otisak). Kroz nova saznanja, potiče se ekološka svijest učenika i njihovo razumijevanje važnosti održivog razvoja.

Pokušajte i vi izračunati svoj ekološki otisak…..

Pripremila: Žana Milat, prof.