« Svibanj 2024 »

Noć knjige - 23. travnja 2021.
Autor: Nada Topić, 26. 4. 2021.

I ove godine sudjelovali smo u manifestaciji Noć knjige koja se održavala pod motom "Knjiga je lijek" odnosno "Ljekovite priče". Učenici 3. b razreda u školskoj knjižnici sudjelovali su u radionici koja je obuhvaćala nagradnu osmosmjerku s pojmovima vezanim uz čitanje te razgovor o ljekovitosti riječi i knjiga. Uz pomoć knjižničarke izradili su svoju predimenzioniranu knjigu pod nazivom "KNJIGA JE LIJEK". Polaznici Radionice kreativnog pisanja izrađivali su šaljive mimove na temu čitanja koje možete pogledati OVDJE, te su napisali svoje originalne Upute za upotrebu lijeka zvanog knjiga koje možete pročitati u nastavku.

NAZIV LIJEKA: Knjiga
SASTAV: Na prvu izgleda samo kao papir i karton, ali to je varka. Unutra ima: čarolije, zamki, vila, vještica, kraljica, detektiva, opasnost vreba na svakom koraku, ovisi gdje skrenete, možete završiti u zemlji čudesa ili na dnu mora, u mračnoj šumi ili u kući ubojice, sve zapravo ovisi o vama.
OBLIK: Savršen kvadar, taman za staviti u torbu, ruksak, torbu za plažu, zbog veličine, može ih se staviti i više u kufer iako je mama rekla ne.
PRIMJENJUJE SE ZA LIJEČENJE: Usamljenosti, tuge, dosade, dosadne realnosti, manjka kreativnosti, ali ne koristi se samo za liječenje, nego i za izbjegavanje nečega, npr. umjesto da učiš ili sređuješ, možeš čitati, tako radiš nešto produktivno i zabavno, a roditelji ti neće ništa komentirati, kao što bi da je u pitanju mobitel.
DOZIRANJE I NAČIN PRIMJENE: Sve što vam treba je miran i udoban kutak, po mogućnosti bez mobitela kao distrakcije i dosadne braće/sestara.
Preporučena dnevna doza: Najmanje sat-dva, ali svi znamo da će se odužiti.
NUSPOJAVE: Postat ćete ovisni, nećete raditi ništa drugo nego čitati, nesanica (poznato iz vlastitog iskustva, nema sna prije 4 ujutro), izgubit ćete pojam realnosti.
POSEBNA UPOZORENJA I MJERE OPREZA: Preporučujemo upotrebu nakon izvršavanja školskih i kućanskih obaveza, jer inače one neće biti obavljene.
PREDOZIRANJE: Nema vam pomoći, u ovo ulazite potpuno sami svjesni posljedica. Vjerojatno će vam knjiga oduzeti misli i dušu, ali ćete doživjeti nezaboravno iskustvo.

Jana Sirić Podrug, 8. b

NAZIV LIJEKA: Knjiga
SASTAV: Istina, knjiga je običan papir, ali kada se uživiš u taj „papir“, u glavi vidiš princeze, kraljice, šume, dvorce, vile i svakakva čuda.
OBLIK: Knjiga može biti mala, velika, debela, tanka, kockasta i pravokutna. Može se svugdje ponijeti.
PRIMJENJUJE SE ZA LIJEČENJE: Dosade, tuge, neznanja i nesanice.
DOZIRANJE I NAČIN PRIMJENE: Jedna do dvije knjige mjesečno.
Preporučena dnevna doza: 10 do 20 stranica dnevno.
NUSPOJAVE: Ako puno čitate, mogu vas zaboljeti oči, možete postati ovisni i zaboraviti na druge obaveze.
POSEBNA UPOZORENJA I MJERE OPREZA: Ako ne čitate, mozak vam se neće razvijati. Morate biti oprezni i znati kada stati s čitanjem.
PREDOZIRANJE: Ako se predozirate knjigom, više nećete znati kako svijet izgleda u stvarnosti.

Hana Škarić, Josipa Marović, Natali Prolić i Anđela Mijalić, 4. c