« Travanj 2024 »

I. Brlić Mažuranić - Čudnovate zgode šegrta Hlapića
Autor: Đuro Baloević, 28. 5. 2013.

Uz obljetnicu rođenja Ivane Brlić Mažuranić i obilježavanja 100. obljetnice izdavanja djela Čudnovate zgode šegrta Hlapića za učenike od 1. do 3. razreda naše škole organizira se kazališna predstava   „ Čudnovate zgode šegrta Hlapića“.

Predstava će se održati dana 29. svibnja 2013. (srijeda) s početkom u 15.00 sati u Domu Zvonimir u Solinu za učenike neputničke smjene (1.a, 2.a, 2.b, i 3.a) i  31. svibnja 2013. godine (petak) s početkom u 8.30 sati za učenike putničke smjene  (1.b, 1.c, 2.c, i 3.b) i učenike 1.-3. razreda PŠ Vranjic.

Predstavu izvodi Kazalište lutaka iz Mostara.

Naša škola već dulji niz godina ima vrlo uspješnu suradnju s našim prijateljima iz Lutkarskog kazališta Mostar. I ove godine su naši gosti koji će nam izvesti još jednu svoju uspješnu predstavu. Ovaj put to je prigodno uz obljetnicu rođenja Ivane Brlić Mažuranić i izdavanja djela Čudnovate zgode šegrta Hlapića.

Redatelj  predstave je Zvonko Festini, za scenografiju i lutke zadužena je Luči Vidanović, glazbu Igor Karlić,  a u predstavi igraju glumci: Marta Haubrich, Jadranka Popović Miljko, Ivan Nevjestić, Anela Planinić, Ivana Radić i Bojan Beribaka.

Ivana Brlić Mažuranić  (1874. - 1938.)

Premda su je mnogi zvali " hrvatskim Andersenom", premda je bila prva dama izabrana za člana JAZU i dva puta predlagana za Nobelovu nagradu, u duši je ostala bajkopisac.

Bajke su prevođene na: češki, engleski, švedski, talijanski, njemački, španjolski, danski i slovački jezik, a o njoj su pisali: Rudyard, Kipling, S. Watson, A. B. Šimić, Domjančić, Matoš i mnogi drugi.

Njezin jezik i stil slavi se i danas kao uzor jezične čistoće, ljepote i muzikalnosti, a djela joj nisu samo dio hrvatske kulturne baštine nego svojom privlačnošću i pripovijedačkim žarom i danas bude interes i zaokupljuju, oduševljavaju i osvajaju djecu.

Među najljepšim njenim djelima je roman za djecu Čudnovate zgode šegrta Hlapića objavljen 1913. godine.

Danas, kad se obilježava stota obljetnica glumci Lutkarskog kazališta Mostar svojom premijerom daju svoj skromni doprinos i poštovanje  "hrvatskom Andersenu".