« Travanj 2024 »

12. travnja 2013. - Solinski Eko-dan
Autor: Đuro Baloević, 16. 4. 2013.

U organizaciji  Grada Solina u petak 12. travnja 2013. održan je Eko dan na kojem je sudjelovalo stotinjak osnovca iz triju solinskih škola, solinski izviđači, ronioci iz Ronilačkog ekološkog kluba HVIDRA iz Splita, solinski komunalci i Vijeće za prevenciju kriminaliteta grada Solina.

Uspješna i tradicionalna, Eko akcija čišćenja izvora rijeke Jadro ove godine se upriličila povodom Svjetskoga dana voda i Svjetskog dana zdravlja.

Na samom početku akcije nazočne je pozdravio gradonačelnik Blaženko Boban zahvalivši im se na velikom odazivu, kazavši kako ovom eko akcijom Grad Solin želi skrenuti pozornost na važnost rijeke Jadro i na zdrav način života svakog pojedinca.

Pred samu akciju čišćenja rijeke Jadro i njenih rukavaca kratko predavanje pod nazivom Zdrav za 5 održali su policijski službenik Ante Radoja iz Odjela prevencije Policijske uprave splitsko-dalmatinske i dr. Josipa Glavaš iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije koji su solinske učenike upoznali s temama zdravog života i odvraćanju od asocijalnih ponašanja u okviru preventivnog projekta MAH 2 usmjerenog na prevenciju bolesti ovisnosti i približavanja uloge policije osnovnoškolskoj populaciji.
Mladi solinski školarci i izviđači čistili su okoliš na izvoru i duž toka rijeke Jadro, a ronioci iz Ronilačkog ekološkog kluba HVIDRA iz Splita dno rijeke od otpada.
Solinski školarci poručuju kako trebamo zajedno čuvati rijeku Jadro, našu Riku kako je od milja zovemo, jer Jadro je po svojoj izdašnosti vode drugi izvor u Europi.