« Travanj 2024 »

Ovaj mjesec: 1955
3. kolo Croatian Makers lige
Autor: Nada Topić, 1. 3. 2019.

U ponedjeljak 25. veljače 2019. g. na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Splitu, održano je 3. (fizičko) kolo Croatian Makers lige za regije Split 1 i Split 2. Na natjecanju je sudjelovalo četvero učenika naše škole, učenici 5. razreda David Bešker i Josip Smoljo (mlađa dobna skupina) i učenici 8. razreda Božidar Pribudić i Ante Nikola Lučić (starija dobna skupina), pod vodstvom svojih mentora, učitelja savjetnika Mate Dorvaka i učitelja Srećka Tomaša.

Tijekom školske godine 2018./19. Croatian Makers liga se održava u četiri kola (natjecanja) za sve sudionike. U kolima natjecatelji rješavaju zadatke koristeći mBot robote te najbolji krajem školske godine osvajaju vrijedne nagrade. Treće kolo je prvo fizičko kolo u ovoj školskoj godini, što znači da se svi sudionici natječu istovremeno u svojim regionalnim centrima.

Natjecanje je počelo 21. veljače 2019. g. i traje do 1. ožujka 2019. g. U održavanju ovog kola pomažu domaćini Lige; to su ustanove i edukatori koji organizacijski pomažu tako što omogućuju održavanje natjecanja u njihovim prostorima. Procjenjuje se da će ovo biti jedno od najmasovnijih robotičkih natjecanja u RH u kojem se na robotu koristi senzor za boju. Koristit će ga otprilike 1500 natjecatelja.

U ovom natjecanju iz edukacijske robotike sudionici se međusobno natječu u regionalnim centrima gdje programiraju robote da što uspješnije izvrše dobivene zadatke. U ovom kolu Lige sudionici po prvi puta koriste senzor za boju. Na natjecanju sudionici koriste mBot robote uz dodatni senzor za boju koje trebaju isprogramirati da prate liniju, međusobno komuniciraju i prepoznaju boje. Sudionicima je zadatak vrlo zanimljiv jer im je cilj bio pomoći robotima (koji su predstavljali STEM aute kojima edukatori putuju i održavaju radionice robotike) da obiđu školu, područnu školu i knjižnicu te "održe" tri radionice robotike.

Čestitke učenicima na sudjelovanju i ostvarenim rezultatima.

Pripremio: Srećko Tomaš, mag. ing. comp.