Natjecanje u financijskoj pismenosti 2024.
Autor: Nada Topić, 5. 3. 2024.

U organizaciji Štedopisa, Instituta za financijsko obrazovanje, 29. veljače 2024. održano je natjecanje u financijskoj pismenosti učenika viših razreda. Našu školu su predstavljale dvije ekipe učenika 6. b (Š. Buzov, E. Ribičić, K. Kapitanović ) i 6. c razreda (M. Kljaković Gašpić, M. Ivčević i F. Škarić) pod vodstvom svojih mentorica (6.b - Irena Smoljo, prof. matematike; 6.c - Ivana Polić, prof. engleskog jezika).
Financijska pismenost je kombinacija znanja, vještina i stavova potrebnih za donošenje ispravnih financijskih odluka. To jako dobro znaju učenici 6. b i 6. c razreda naše škole koji su ekipno sudjelovali na natjecanju iz financijske pismenosti tinejdžera u RH u vidu online kviza znanja ,,Novac i ja''. Natjecanju je pristupilo ukupno 816 ekipa (2 448 učenika) iz cijele Hrvatske.
Jedan od glavnih ciljeva projekta je unaprijediti razinu financijske pismenosti mladih čime se stječe i razvija važna vještina za život. Djeca trebaju naučiti odgovorno upravljati svojim novcem kako bi kao odrasli mogli donositi ispravne financijske odluke. Kao što se financijski cilj ostvaruje dobrim planiranjem svoje potrošnje odnosno vođenjem osobnog proračuna, tako se i financijska pismenost treba početi razvijati već u osnovnoj školi što su naši vrijedni učenici pokazali te se pritom i dobro zabavili.

Ivana Polić, prof. engl. jezika