Posjet Pomorskom muzeju u Splitu
Autor: Nada Topić, 30. 1. 2024.

Učenici 1. a, 2. b, 3. razreda Područne škole Vranjic te polaznice Talijanskog jezika 29. siječnja posjetili su Pomorski muzej u Splitu. Posjet se odvio u sklopu aktivnosti školskih projekata Ploviti se mora i Čitaš? – Čitam! Jeste li ikada čuli za Magdu Lupis, rođakinju izumitelja torpeda Ivana Lupisa? Možda jeste, a možda i ne. Ali znate što? Naši učenici su je upoznali! Pitate se kako? Uz nju su upoznali baštinu tisućljetnog jadranskog pomorstva. Svojom pričom i pojavom uvela nas je u vremeplov i odvela na uzbudljivo putovanje kroz riječi, slike i predmete. Pričala nam je o pomorstvu, pulenama, vjerovanjima pomoraca, običajima, životu na moru… Nakon što smo nešto novo naučili, okušali smo se i u izradi signalnih zastavica. One su jedan od načina pomorske komunikacije. Omogućuju nesmetanu i sigurnu plovidbu morem. Neki su se okušali i u vezanju pomorskih čvorova. Što smo radili i kako nam je bilo pogledajte na fotografijama OVDJE.

Ivona Bašić, uč. raz. nastave