Predmetna nastava

Razredna nastava

Vijesti i obavijesti - školska godina 2019./2020.
Svjetski dan svjesnosti o autizmu - 2. travnja
Autor: Nada Topić, 2. 4. 2020.

Glavna skupština Ujedinjenih naroda je odabrala 2. travnja za obilježavanje Svjetskog dana svjesnosti o autizmu. Poremećaj iz spektra autizma (PSA) predmet je brojnih istraživanja posljednjih 70 godina. Tijekom povijesti mijenjao je nazive i obilježja koja ga definiraju. Danas se o ovom neurorazvojnom poremećaju govori u sklopu spektra kojim su obuhvaćene teškoće od blagih pa sve do onih težih. Teškoće su prvenstveno izražene u socijalnoj komunikaciji, pragmatici i obradi jezika. O poremećaju iz spektra autizma se malo zna. Obuhvaća cijeli spektar razlika među djecom, od djece sa sniženim intelektualnim funkcioniranjem, govorno-jezičnim teškoćama ovisnim o roditeljima do djece s urednim intelektualnim i jezičnim sposobnostima koja dobro funkcioniraju u školi u obrazovnom smislu, ali i dalje imaju teškoće socijalne interakcije. Na stranici www.autizam.net navodi se čitav niz simptoma iz spektra autizma, tj. socijalnih i komunikacijskih razlika te općenito razlika u ponašanju kod djece s poremećajima iz autističnog spektra.
Studenti Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta i asistentica Dora Knežević preveli su gornji video zapis koji je namijenjen podizanju svijesti o poremećaju iz spektra autizma na hrvatski jezik.

Pripremila: Diana Burazin, prof. log.