„Preko vode do znanja“ – naš projekt na Festivalu izvrsnosti

„Preko vode do znanja“ – naš projekt na Festivalu izvrsnosti

Danas smo s ponosom predstavili naš projekt „Preko vode – do znanja“ na Festivalu izvrsnosti u organizaciji Centra izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije.

Učenici Osnovne škole Vjekoslava Paraća iz Solina, pod vodstvom svojih mentorica, istraživali su život i rad poznatih, ali i manje poznatih znanstvenika kojima je voda na različite načine bila put do znanja. Kroz kreativne aktivnosti, istraživački rad i scenski nastup otkrili smo kako je voda bila izvor inspiracije, ali i put kojim su mnogi odlazili u svijet u potrazi za obrazovanjem i novim spoznajama.

Posebno smo se usmjerili na znanstvenike rođene uz more, u našoj Dalmaciji, koji su svojim radom ostavili trag daleko izvan granica domovine. Njihovi izumi i doprinosi učinili su svijet boljim mjestom za život.

Kroz projekt smo razvijali znatiželju, kreativnost, timski duh i svijest o važnosti znanja i obrazovanja.

Hvala svima na podršci – izvrsnost počinje zajedništvom i željom za učenjem!

Prvo mjesto u graničarima za učenike OŠ Vjekoslava Paraća

Prvo mjesto u graničarima za učenike OŠ Vjekoslava Paraća

Učenici Osnovne škole Vjekoslava Paraća ostvarili su izvrstan uspjeh na međuškolskom natjecanju u graničarima, osvojivši zasluženo 1. mjesto.
Čestitamo izbornicama, učiteljicama Jeleni Žunić i Heleni Topić, kao i svim članovima ekipe na trudu, zalaganju i sjajnoj igri koja ih je dovela do ovog uspjeha.
Ovaj rezultat osigurao im je plasman na županijsko natjecanje, gdje će imati priliku ponovno pokazati svoje sportske vještine i timski duh.

Želimo im puno sreće i uspjeha u daljnjem natjecanju!

Sjajan uspjeh Marte Petričević na Prvenstvu Hrvatske u judu

Sjajan uspjeh Marte Petričević na Prvenstvu Hrvatske u judu

U Zagrebu je 2. svibnja 2026. održano Prvenstvo Hrvatske u judu za djevojčice do 14 godina. Na natjecanju je nastupila i Marta Petričević, članica Judo kluba Pujanke te učenica petog razreda Osnovne škole Vjekoslava Paraća.

Marta se natjecala u najbrojnijoj kategoriji do 44 kg i ostvarila izvrstan rezultat osvojivši drugo mjesto. Ovaj uspjeh predstavlja veliko postignuće za Martu, ali i ponos za njezin klub te školu.

Čestitamo Marti na sjajnom uspjehu i želimo joj puno sreće u budućim natjecanjima!

Učenici 3. a i 4. b razreda u posjetu MEDILS-u u sklopu projekta „Science Comes To Town“

Učenici 3. a i 4. b razreda u posjetu MEDILS-u u sklopu projekta „Science Comes To Town“

Učenici 3. a i 4. b razreda Osnovne škole Vjekoslava Paraća sudjelovali su u posjetu Institutu za istraživanje života (MEDILS) u sklopu međunarodnog projekta Science Comes To Town. Riječ je o cjelogodišnjem programu koji se tijekom 2026. godine provodi u gradovima Kiel, Brest i Split, a povezuje znanstvene institucije, inovacijske zajednice i građane diljem Europe.

Tijekom posjeta znanstvenice s MEDILS-a pripremile su učenicima zanimljivo i prilagođeno predavanje o genetici te kreativnu radionicu. Učenici su na zabavan način učili o osnovama genetike, uočavali dominantna i recesivna obilježja te izrađivali vlastite narukvice koje su simbolizirale genetiku pojedinca.

Na kraju radionice učenici su sudjelovali u edukativnoj igri bingo, koja je dodatno učvrstila njihovo novo znanje kroz igru i zabavu. Posjet je bio poučan, zanimljiv i inspirativan te je učenicima približio svijet znanosti na njima razumljiv i poticajan način.

Četvrtaši istražili ljepote Južne Dalmacije

Četvrtaši istražili ljepote Južne Dalmacije

Učenici četvrtih razreda Osnovne škole Vjekoslava Paraća sudjelovali su u višednevnoj izvanučioničkoj nastavi u Južnoj Dalmaciji od 20. do 22. travnja 2026. godine. Tijekom tri dana imali su priliku učiti izvan učionice, upoznati prirodne i kulturne znamenitosti te se međusobno družiti i jačati zajedništvo. Putovanje je bilo ispunjeno brojnim edukativnim i zabavnim sadržajima, a učenici su se vratili puni dojmova i lijepih uspomena.

Izvještaj učenika

Moj razred 4.B išao je na ekskurziju u Južnu Dalmaciju. Našli smo se ispred hotela Salona Palace i krenuli u 7 sati. Na ekskurziji smo bili tri dana.

Prvi dan posjetili smo Arboretum u Trstenom gdje smo vidjeli razne biljke, fontanu s punoglavcima i jednu kornjaču. Nakon toga smo išli u Dubrovnik na razgledavanje zidina i grada te smo tamo i ručali. Poslije razgleda Dubrovnika otišli smo u hotel u Orebiću gdje smo imali večernju zabavu.

Drugog dana posjetili smo Nacionalni park Mljet. Hodali smo u prirodi i brodom se prevezli do otočića Svete Marije. Tamo smo vidjeli Veliko i Malo jezero. Nakon toga smo posjetili Korčulu i imali slobodno vrijeme. Navečer smo u hotelu slavili rođendan prijatelja uz tortu i zabavu u disku.

Zadnjeg dana posjetili smo Pomorski muzej u Orebiću gdje smo učili vezati čvorove. Nakon toga smo išli u Ston, a zatim na ručak u Metković. Na povratku smo se zaustavili u Pločama i igrali se prije povratka kući.

Lionesa Rašić

Moj razred 4.B išao je na ekskurziju u Južnu Dalmaciju. Okupili smo se ispred hotela Salona Palace i krenuli u 7 sati ujutro. Na ekskurziji smo bili tri dana.

Prvi dan posjetili smo Arboretum u Trstenom gdje smo vidjeli različite biljke i prirodne ljepote. Nakon toga smo otišli u Dubrovnik gdje smo razgledali gradske zidine i staru jezgru grada te smo tamo i ručali. Poslije razgleda nastavili smo put prema Orebiću gdje smo se smjestili u hotel i imali večernju zabavu.

Drugog dana posjetili smo Nacionalni park Mljet. Vozili smo se brodom i posjetili otočić Svetu Mariju te vidjeli Veliko i Malo jezero. Nakon toga smo išli u Korčulu gdje smo razgledali grad. Navečer smo u hotelu slavili rođendan učenika Karla.

Trećeg dana posjetili smo Pomorski muzej u Orebiću gdje smo učili vezati pomorske čvorove. Nakon toga smo išli u Ston, a zatim na ručak u Metković. Na povratku smo se zaustavili u Pločama gdje smo se igrali prije povratka kući u hotel Salona Palace.

Josip Laštre

Županijsko natjecanje „Sigurno u prometu 2026.“ održano u Splitu

Županijsko natjecanje „Sigurno u prometu 2026.“ održano u Splitu

Natjecanje „Sigurno u prometu“ provodi se u skladu s odredbama Pravilnika o organizaciji i provedbi prometno-edukativne akcije, a namijenjeno je učenicima osnovnih škola. Cilj natjecanja je stjecanje temeljnih znanja o prometnim propisima i sigurnosnim pravilima te razvijanje vještina upravljanja biciklom.

U utorak, 28. travnja 2026. godine, u Splitu je na Školskom prometnom poligonu AK „Split“ održano županijsko natjecanje „Sigurno u prometu 2026.“. Pod budnim okom policijskih službenika učenici su pokazali svoje znanje prometnih pravila i vještine vožnje bicikla. Na natjecanju su sudjelovali i učenici OŠ Vjekoslava Paraća: B. Popić, L. Pivac, D. Kulić i J. Mioč pod vodstvom mentora Bruna Bešlića.

Ova aktivnost dio je preventivnih programa koje provodimo u suradnji s partnerom HAK – Auto klubom Split, s ciljem edukacije djece i mladih o sigurnom sudjelovanju u prometu.

Zajedničkim djelovanjem nastoji se pozitivno utjecati na buduće sudionike u prometu – današnje pješake i vozače bicikala, a sutrašnje vozače motornih vozila – kako bi odgovorno doprinosili sigurnosti na cestama.

Ovakve aktivnosti usmjerene su na kontinuirano podizanje razine prometne kulture u društvu, a edukacija djece i mladih jedan je od ključnih preduvjeta za sigurniju budućnost u prometu.

/*** Collapse the mobile menu - WPress Doctor ****/ Skip to content