Velimir Pašara: "Fortunal sriće"
Autor: Nina Giljanović, 2. 3. 2017.

Prof. Velimir Pašara

„Fortunal sriće“ je djelo hrvatskog pjesnika  i bivšeg profesora hrvatskog  jezika naše škole (koji je sada u svojoj zasluženoj mirovini) Velimira Pašare. Ova knjiga je zbirka pjesama koji su izvorni glas čakavske poezije koja nije nastala apstraktnim motivima već na stvarno proživljavanom životu na otoku. Sve pjesme ove zbirke pjesama imaju različite teme: neke su šaljive, neke su tmurne, a neke pak prikazuju prizore iz svakidašnjeg života. Sve pjesme su lijepe na svoj način i veoma su posebne. Ma trebalo bi mi najmanje sat vremena da se odlučim koja je pjesma najbolja jer su sve jako, jako lijepe. Osim ove zbirke pjesama, naš bivši profesor napisao je i drugu zbirku pjesama pod nazivom ,,Idro mojoj duši“ (2006 godine). Jako bih voljela kada biste pročitali ovu knjigu, a posebno vi učenici zato jer ova knjiga nije teška za razumjeti, a mnogo otkriva o životu u dalmatinskom kraju te naravno o nekim šaljivim događajima.

Nina Giljanović, 6. a