Moj put u Italiju
Autor: Anja Maslov, 25. 4. 2017.

U sklopu nastave talijanskog jezika učenici naše škole i Osnovne škole kraljice Jelene iz Solina ovoga ljeta posjetili su Italiju. Zanimao nas je izvorni talijanski jezik i talijanska kultura. Svi smo odbrojavali dane i sate do polaska. Krenuli smo u kasne sate, točnije u jedanaest sati navečer. Autobus, mjesto u kojem smo proveli većinu vremena, bio je udoban, ponajprije zbog dva simpatična vozača. Cijelo putovanje bilo bi nepotpuno bez vodiča, plave pametne gospođice koja poznaje Italiju kao da se tamo rodila. Naše učiteljice su pridonijele školskoj atmosferi koja nam nije smetala. A društvo iz razreda i susjedne škole bilo je možda većini i pravi razlog putovanja.

Padova

U jutarnjim satima stigli smo u Padovu i započeli dan šetnjom do Trga Prato della Valle. Zatim smo posjetili baziliku sv. Antuna Padovanskog i tu se zadržali, kupili smo svoje prve suvenire i razglednice.

Padova

Obišli smo svečev grob, kapelicu relikvija, klaustar i još mnogo toga. Nakon vožnje u panoramskom autobusu došli smo u hotel, još jednu važnu točku ovog putovanja. Nismo se dugo zadržali u hotelu, odmah smo krenuli prema obližnjem gradiću, Sirmioneu.

Sirmione

To je jako lijep gradić u kojem dominira srednjovjekovni zamak obitelji Scaligeri. Nakon toga smo napokon ušli u svoje hotelske sobe, skromno uređene, ali uredne. Nama je ipak bio važniji bazen ispred hotela na koji smo otišli prije večere. Na bazenu je bilo odlično. Kasnije smo pojeli večeru koja je započela tjesteninom, talijanskim specijalitetom. Iznenadilo nas je da nije baš tako ukusna kako smo zamišljali. Poslije smo otišli u svoje sobe u iščekivanju sutrašnjeg odlaska u Gardaland, jedan od najpopularnijih zabavnih parkova u Europi.

Gardaland

U Gardalandu smo proveli skoro cijeli dan, a za kraj smo posjetili Sea Life Aquarium. Tu smo mogli vidjeti čudesni morski svijet i njegove najrazličitije stanovnike: od morskih pasa do morskih konjica, raža, morskih zvijezda, meduza i hobotnica. Na povratku u hotel svi smo prepričavali svoje uzbudljive vožnje iz parka. U hotelu smo pred večeru provodili vrijeme na bazenima koji ipak nisu mogli zamijeniti naše plavo more. Zadnju večer u Italiji moja prijateljica Dora i ja provele smo pored bazena koji su tijekom noći bili ukrašeni svjetlima koja su davala posebnu atmosferu. U kasnim satima smo se odmarale na sofama zanimljivih oblika, nalik na kraljevske. Vratile smo se u sobu i prespavale pozdrave talijanskih zvijezda. Rano smo se probudile kako bismo stigle vidjeti i Veronu, grad zaljubljenih.

Verona

Kuća Romea i Julije i njen balkon nisu ispunili naša očekivanja, barem ne moja. Zamišljala sam to veoma raskošno, no to su bile vrlo skromne kuće. Nakon odlaska iz grada ljubavi, pretpostavljam da su nas svih srca vukla prema Hrvatskoj. U Hrvatskoj smo i ručali te moram priznati da je to bio najbolji obrok cijelog putovanja. Vožnja je bila duga, a kad smo se vratili kući u naš Solin, Italija nam je ostala u mislima, suvenirima i slikama. Daleko, ali nama tako blizu.

Anja Maslov, 7. c

*rad je pozvan na Županijsko natjecanje LIDRANO u kategoriji samostalnog novinarskog rada u šk. god. 2016./2017.