Orašar
Autor: Nina Giljanović, 2. 2. 2017.

Orašar je poznati balet koji se izvodi u božićno vrijeme. I ove se godine održao u HNK-u u Splitu i bio je zaista odličan i sve pohvale redatelju, izvođačima i koreografima na toj divnoj predstavi. Toliko spektra boja, pokreta, a najviše dobre glazbe od ruskog autora Petra Iljiča Čajkovskoga.

Naime, tema radnje je malena lutka vojnika u crvenom odjelcu i s dugačkom kapom na glavi kojeg na dar dobiva djevojčica iz aristokratske obitelji. To je lutka orašara, za razbijanje oraha. Isprva se on djevojčici ne svidi, ali na kraju ga ipak zavoli i pođe s njim u svoju sobu gdje s njim u naručju zaspi. Dok je spavala u zagrljaju s lutkom vojnika, pred oči su joj došli mnogi nestvarni i stvarni likovi. Od mađioničara koji joj je pokloni tog lutka pa sve do šećerne vile koja je vodi kroz razne pustolovine. Ovaj bezvremenski božićni klasik zbilja je predivan i ima mnogo razloga da bude proglašen ,,najljepšim božićnim baletom svih vremena“. Od glazbe i baletnih pokreta, pa sve do predivnih kostima baletana i rasvjete. Ove godine solistica Orašara bila je mlada balerina iz Rusije - Ekaterina Kuznetsova. Ona je po mom mišljenju bila najbolji lik ne zato što utjelovljuje popularnu šećernu vilu nego zbog njezinih jedinstvenih i neponovljivih pokreta koji zbilja ostavljaju bez daha i koje zbilja može izvesti samo istinska zvijezda. Njezin mi se ples najviše svidio i mogla bih reći da je ona bila najbolja balerina u cijeloj predstavi ali ni ostali baletani nisu loši. Sve u svemu Orašar je jedna od najdivnijih božićnih bajki i ako ga niste pogledali ove godine preporučujem vam da ga pogledate sljedeće godine i utonete u svijet bajki i snova.

Nina Giljanović 6.a