« Travanj 2024 »

Ovaj mjesec: 1969
11.11.2012. Sveti Martin, biskup
Autor: Đuro Baloević, 9. 11. 2012.

Sveti Martin je prvi svetac koji nije bio mučenik. Rođen je kao sin rimskog tribuna. Protiv svoje volje postaje vojnik. Završivši vojnu služnu Martin je zaređen za egzorcista i za kršćanstvo pridobiva svoju majku. Odlazi u Milano i žestoko se bori protiv arijanske hereze. Martin biva protjeran iz Milana nakon čega se povlači u kontemplativni život. Godine 370. je posvećen za biskupa Turona. Uvijek je bio blizak siromašnima i progonjenima.

Zaštitnik je Francuske, vinara, vinogradara, vojnika, konjanika, izliječenih alkoholičara, uzgajivača konja i gusaka, Švicarske papinske garde, mnogih mjesta u Europi i Hrvatskoj, uključujući  i naš Vranjic.

Sveti Martin je prvi svetac koji nije bio mučenik. Rođen je kao sin rimskog tribuna u današnjoj Mađarskoj 315. godine. Protiv svoje volje postaje vojnik, po želji oca i iz tog razdoblja imamo zgodu kada siromahu daje dio svoga plašta jer kod sebe nije imao novaca. Iduće je noći usnio Krista zaogrnuta njegovom polovicom plašta koji mu je rekao: "Ovim me je plaštem zaogrnuo Martin". Završivši vojnu služnu Martin je zaređen za egzorcista i za kršćanstvo pridobiva svoju majku. Odlazi u Milano i žestoko se bori protiv arijanske hereze koja niječe Kristovu istobitnost s Ocem. Martin biva protjeran iz Milana nakon čega se povlači u kontemplativni život. Godine 370. je posvećen za biskupa Turona. Uvijek je bio blizak siromašnima i progonjenima zbog čega se u 27 godina biskupstva suočava sa brojnim progonima i pritiscima. Život je posvetio brizi oko jedinstva Crkve i skrbi za najpotrebnije. Siromašan, skroman i blag ušao je u nebo nakon bitke za Božju stvar koju je vodio cijeloga života.

Zaštitnik je Francuske, vinara, vinogradara, vojnika, konjanika, izliječenih alkoholičara, uzgajivača konja i gusaka, Švicarske papinske garde, mnogih mjesta u Europi i Hrvatskoj, uključujući i naš Vranjic.

Program proslave Sv. Martina

NEDJELJA, 04. studenog 2012. god.
18.00 sati
Blagdan posvete župne crkve
Svečana večernja sveta misa

PETAK, 09. studenog 2012. god.
19.00 sati
U crkvi sv. Martina
Koncert sakralnih pjesama vranjičkih crkvenih zborova, klapa i gostiju

SUBOTA, 10. studenog 2012. god.
19.00 sati
U Kulturnom centru "Don F. Bulić"
Tradicionalna degustacija vina

NEDJELJA, 11. studenog 2012. god.
10.30 sati
Molitva nad spomen-obilježjem vranjičkih župnika i mučenika don Radovana Jerkovića i don Ante Braškića, a potom svečana sveta misa
17.30 satI
Svečana večernja sveta misa

SVI SU POZVANI  DA  PRIDONESU  BLAGDANSKOM RASPOLOŽENJU !

U sklopu proslave blagdana Sv. Martina učenici, učitelji  i roditelji U PŠ Vranjic su održali prigodni svečani program, izložbu likovnih radova učenika  i prodajnu izložbu radova i roditelja.