« Travanj 2024 »

Ekskurzija - Slavonija
Autor: Nada Topić, 20. 9. 2018.

Učenici osmih razreda tijekom kolovoza obišli su Slavoniju. Što su sve vidjeli i kako im je bilo na ekskurziju doznajte u nastavku iz pera jedne osmašice.

Od dana kad smo saznali za termin ekskurzije željno smo odbrojavali dane. Krenuli smo u ranim jutarnjim satima 23. kolovoza. Vožnja autocestom i lokalnim cestama prošla je super zahvaljujući vozaču Kreši te dobrim autobusima.

Naše prvo odredište bile su Rastoke , poznate i po nazivu male Plitvice. U Rastokama smo razgledali etno zbirku, špilju, ribnjak, praonicu rublja, stare mlinove i brojen druge zanimljivosti.

Nastavili smo putovanje prema hrvatskoj metropoli, gradu Zagrebu gdje smo obišli Tehnički muzej Nikole Tesle uz pratnju kustosa. Vidjeli smo transformaciju energije, prometna sredstva, rudarstvo i geologiju, velikane hrvatske znanosti, astronautiku i zapanjujući Planetarij. Predvečer smo stigli do Vinkovaca i smjestili se u Hotel Admiral.

Drugi dan je bio rezerviran za posjet Vukovaru – gradu heroju. U pratnji lokalnog vodiča obišli smo centar grada: Dvorac Eltz, kuću nobelovca L. Ružičke, Križ na Dunavu te mali Vodotoranj. Uživali smo u pogledu i vožnji brodom Bajadera od Vukovara do Vučedola. Posjetili smo i Muzej vučedolske kulture gdje smo osim o kulturi Vučedola saznali kako je na prostoru Vukovara nastalo prvo pivo. Poslijepodne smo razgledali Vinkovce, grad u kojem smo odsjeli.

Sutradan smo posjetili Park prirode Kopački rit. Obilazak smo započeli vožnjom vlakićem u pratnji stručnog djelatnika, a tijekom vožnje brodom upoznali smo staništa raznih biljaka, ptica, riba i drugih životinja. Poslije smo obišli Dvorac Tikveš i njegovu okolicu, a ručali smo na seoskom gospodarstvu Orlov put. Tamo su za nas bile organizirane razne aktivnosti: od povlačenja užeta do vožnje u kočiji. Nismo zaobišli ni vinske podrume Belje ni Osijek. U pratnji lokalnog vodiča obišli smo baroknu Tvrđu, Gradske zidine, Vodena vrata, HNK-a, Konkatedralu te osječki Zoološki vrt.

Četvrti dan smo se uputili prema Đakovu, srcu Slavonije, gdje smo vidjeli prekrasnu katedralu, Biskupski dvor, Korzo te Staru Džamiju. Meni se ipak najviše svidjela Ergela Đakovo s više od petsto godina tradicije uzgoja Lipicanaca. Poslijepodne smo uživali u bazenima i toboganima Bizovačkih toplica. Poslije večeri imali smo i disko večer u hotelu.
    Posljednji dan našeg puta posjetili smo najljepši mali grad Hrvatske - Daruvar. Primijetili smo sklad arhitekture, prirode i okoliša kroz patricijsko odmorište Dvorac Jankovića te predivni Julijev park. Ubacili smo i po koji novčić u fontanu s nadom u povratak u Ždralov grad.
    Oprostili smo se od Slavonije, a sunce koje je ponovo zasjalo pozvalo nas je na povratak u Solin. Razglednice i suveniri dugo će čuvati naša sjećanja na Slavoniju.

Fotografije pogledajte OVDJE.