Dječje gradsko vijeće u posjeti Predsjednici RH
Autor: Đuro Baloević, 24. 10. 2016.

10. rujna 2016. godine Dječje gradsko vijeće grada Solina imalo je čast posjetiti predsjednicu Republike Hrvatske Kolindu Grabar-Kitarović.

Vijeće je pozvano u posjetu, zajedno s ostalim gostima, na Dan otvorenih vrata reda predsjednice RH koji se te subote održavao na Pantovčaku.

Na put u Zagreb krenulo se 9. rujna 2016. godine. S učenicima u pratnji su bili voditeljica Dječjega gradskog vijeća Ivana Teklić, koordinatorica projekta Grad Solin prijatelj djece Radojka Bućan te ravnatelji triju solinskih osnovnih škola. Mala ekskurzija je u Zagreb stigla u popodnevnim satima, te se odmah smjestila u Hostel „Zagreb“.  Nakon osvježenja, presvlačenja  i objeda  krenulo se u  razgledavanje i obilazak grada.

Početna postaja bila je katedrala. Odatle se preko Dolca došlo na Trg bana J. Jelačića. Šetnjom se nastavilo Ilicom do uspinjače za Gornji grad. Uslijedila je šetnja  Gornjim gradom do vidikovca. Potom  se delegacija uputila na Markov trg do zgrada Hrvatskog sabora, Vlade RH  i crkve svetoga Marka. Od Markova trga uputili smo se kroz Kamenita vrata prema Tkalčićevoj ulici gdje je uslijedio odmor i okrjepa sokom.

U subotu 10. rujna, nakon doručka i uređivanja, krenuli smo prema Pantovčaku. Bilo je zanimljivo vidjeti  kako policija sa psom i detektorom detaljno pregledava svu prtljagu i autobus.  Nakon sigurnosnih procedura, uslijedio je ulazak u kompleks predsjedničkog ureda. Uzbuđenje je bilo sve jače i izraženije.

Predsjednica  je ovim Danom otvorenih vrata željela  obilježiti i Europski tjedan sporta, zbog čega su na lijepom travnjaku ispred Ureda postavljene  razne sportske naprave te  uređeni tereni za razne sportove.  Mali vijećnici spremno su zaigrali odbojku, košarku i isprobali neke od sprava.

Kako se približavalo 11 sati tako se broj gostiju sve više povećavao. U 11 sati svim nazočnima  obratila se Predsjednica koja je  u pozdravnom govoru  naglasila važnost sporta, aktivnoga i zdravog načina života.

Nakon toga uslijedio je obilazak prostorija Ureda. Fotografiralo se na sve strane, u svim prostorijama, a fotografiralo se i s braćom Sinković i Sarom Kolak, zlatnim hrvatskim olimpijcima.

Konačno, na katu Ureda, osobno je cijelu delegaciju primila predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović kojoj su uručeni prigodni darovi, razni učenički radovi, a susret je  ovjekovječen  zajedničkom fotografijom.

Puni dojmova i sreće krenuli smo natrag u Solin. Povratak je bio ugodan i veseo.

FOTOGALERIJA