Dan kravate 18.10.
Autor: Nada Topić, 19. 10. 2016.

Hrvatski sabor 2008. godine iskazao je kravati posebnu počast proglasivši Dan kravate koji se obilježava 18. listopada. Tako su učenici naše škole na taj dan nosili kravate oko vrata ili su ih crtali različitim likovnim tehnikama: flomasterima, tušem, akvarel bojama.

ZANIMLJIVOST

Znate li da riječ "kravata" dolazi od francuske riječi "Croata" što znači Hrvat. Kravata je dekorativni odjevni predmet, oblika vrpce, koji se nosi oko vrata provučen ispod ovratnika košulje, izrađen od svile ili nekog drugog platna. Kravata, smatra se izvornim hrvatskim proizvodom, raširila se Europom u 17. stoljeću posredstvom hrvatskih vojnika u Tridesetogodišnjem ratu, na kojima je postala prepoznatljiv modni detalj. Među prvima su je prihvatili Francuzi, pa u njihov jezik dolazi pod nazivom "cravate", a kasnije i u druge europske jezike pod sličnim nazivima.

Izvor: www.wikipedia.org