Kazališna predstava "Kraljević i prosjak" 17. listopada 2016.
Autor: Nada Topić, 14. 10. 2016.

Učenici 5.b, 5.c i 6. c razreda u ponedjeljak 17. listopada gledat će predstavu "Kraljević i prosjak" u izvedbi Kazališta Merlin iz Zagreba. Predstava će se održati u Domu OSRH na Poljudu s početkom u 18.30 h. Autobus kreće ispred crkve sv. Anastazija u 18.00 h, a povratak je odmah nakon predstave (preko Dračevca i Vranjica do škole). Predstava će trajati 45 minuta.

Premijera predstave "Kraljević i prosjak" je održana 2005. godine u Centru za kulturu i obrazovanje Susedgrad, a svoju jubilarnu 100 - tu izvedbu doživjela je samo nakon godinu i 10 mjeseci igranja u kazališnim prostorima diljem cijele Hrvatske, kao i tijekom ljetne turneje 2006. i 2007. na otvorenim scenama. Radosno tužna priča u kojoj dva dječaka u tajnosti zamjenjuju svoje životne uloge. To sa sobom nosi bezbroj radosnih, komičnih, opasnih, ali i tužnih situacija.

Dječačka ljubav, milosrđe, opraštanje i tolerantnost prosjaka Toma i kraljevića Edwarda bile su putevi velikih pozitivnih promjena u tom okrutnom vremenu vladavine kralja Henrika VIII. Kraljević, Prosjak, Baka, Sir John, Pete, Kralj Henrik VIII, Šegrt, Zatvorenici ... su likovi u koje gotovo trenutačno ulaze samo dva glumca na sceni. Teško je vjerovati, ali za vrijeme jednosatne predstave, glumci se za vrijeme igre, presvuku 22 puta, i jednako toliko puta promjene karakter i stanje.

Glume:

PETAR LEVENTIĆ ili MARKO MAKOVIČIĆ: kraljević Edward, Slušač, Tomova baka, Pete, lord St. John, Kralj Henrik VIII, Razbojnik 1.

IVAN HORVAT: prosjak Tom, Prolaznik, Pete, Šegrtova baka, Razbojnik 2.
Luka Merlin: Pripovjedač

Režija: ANA MERLIN i kazalište Merlin