Kuc-kuc! Stiže advent u našu školu
Autor: Nada Topić, 30. 11. 2021.

Kao i svake godine, u veseloj atmosferi, učenici učeničke zadruge „Brnistra“ pripremili su adventske dekoracije od prirodnih materijala koje su prodavali u predvorju škole. Ipak mnogi ne znaju značenje adventa i paljenja svijeća te kad je počelo njegovo obilježavanje na ovakav način. Prvi adventski vijenac na svijetu pojavio se 1838. u domu za siromašnu djecu "Das Rauhe Haus" ("Trošna kuća") u Hamburgu. Danas se postavlja na stol u vrijeme došašća kao simbol iščekivanja Božića. Svake nedjelje u došašću pali se po jedna svijeća. Svaka adventska svijeća i njeno paljenje ima svoje značenje - paljenje prve adventske svijeće predstavlja vjeru i nadu, paljenje druge adventske predstavlja mir, paljenje treće svijeće predstavlja ljubav, a paljenje četvrte svijeće predstavlja radost kada dočekujemo Božić. Prema jednoj tradiciji prva svijeća nazvana je prorokova svijeća, druga betlehemska, treća pastirska, a posljednja svijeća anđela. Postupno paljenje svijeća znak je približavanja Božića.

Zahvaljujemo svima koji su svojom kupnjom omogućili nastavak rada učeničke zadruge i potiču razvoj kreativnosti i poduzetništva.

Voditeljica zadruge: Žana Milat