Online nastava

Vijesti i obavijesti - školska godina 2021./2022.
Potpomognuta komunikacija
Autor: Nada Topić, 10. 11. 2021.

Mjesec svjesnosti o potpomognutoj komunikaciji (PK) obilježava se 11. studenog 2021. godine. Potpomognuta komunikacija (PK) je skup procesa i procedura uz koje osoba može maksimalizirati svoje komunikacijske vještine, kako produkciju tako i razumijevanje, kako bi lakše i efektivnije komunicirala s okolinom. U zadnjih nekoliko godina u Hrvatskoj slobodnije se govori različitim oblicima potpomognute komunikacije te se razbijaju mitovi da je PK posljednji spas u logopedskoj terapiji, da zaustavlja i onemogućava razvoj govora te da djeca moraju biti određene dobi kako bi se uopće PK mogla provoditi. Nova istraživanja pokazuju da je takvo razmišljanje netočno te da rano uvođenje PK pomaže djeci razviti komunikacijske vještine. Važno je što ranije uključiti PK u rad s djetetom, „okružiti“ ga jezikom kako bi se spriječila određena jezično-govorna i komunikacijska odstupanja i iskoristiti kritične i osjetljive periode važne za razvoj pojedinih vještina.

Više o potpomognutoj komunikaciji pročitajte ovdje i ovdje.

Pripremila: Diana Burazin, prof. log.