Valentinovo na nastavi kemije
Autor: Nada Topić, 17. 2. 2020.

Zašto moramo učiti kemiju? Jer bez kemijskih reakcija nema ljubavi ni sreće. Jeste li ikada poželjeli izraziti simpatiju nekome, a da to nitko drugi ne može saznati… ili poslati čestitku za Valentinovo koju samo jedna osoba može pročitati? 14. veljače učenici 8. b razreda su radionicom na nastavi kemije dokazali da je to moguće. Ljubavne poruke pisali su „nevidljivom tintom“ – sokom od limuna i vodenom otopinom sode bikarbone.

Sokom od limuna koristili su se još u starom Rimu – zabranjeni ljubavnici, špijuni, zatvorenici, carevi….kako bi sakrili informacije od nepoželjnih pogleda. Poruka napisana sokom od limuna nevidljiva je nakon sušenja ali zagrijavanjem na laganoj vatri slova poprimaju smeđu boju kao rezultat kemijske reakcije oksidacije. U radionici smo koristili i otopinu sode bikarbone (slova su nevidljiva) ali dodatkom kemijskog indikatora (za lužine – fenolftalein)  slova postaju ljubičasta. Još jedna od mnogobrojnih ideja za iskazivanje ljubavi…….

Pripremila: Žana Milat, prof.