Kemičari na Europskoj noći istraživača u Dioklecijanovim podrumima
Autor: Nada Topić, 30. 9. 2019.

I ove godine učenici koji pohađaju dodatnu nastavu kemije sudjelovali su na Europskoj noći istraživača koja se održala 27. rujna u Dioklecijanovim podrumima u Splitu.

Pokusi, radionice, prezentacije i edukativne izložbe, samo su dio brojnih održanih aktivnosti. Uz šest fakulteta, akademiju i tri odjela Sveučilišta u Splitu, sudjelovali su i Mediteranski institut za istraživanje života (MEDILS) i Institut za jadranske kulture i melioraciju krša. Svaki od sudionika bio je više nego zanimljiv i moglo se saznati mnogo novih i zanimljivih informacija od toga što je i kako radi Teslina odnosno Plazma kugla, za što služi Wandegrafov generator, kako restauratori otkrivaju krivotvorine pa do toga kako nastaju eterična ulja i prirodni sokovi, čime se sve bave studenti Odjela za forenzične znanosti te koji su tradicionalni prehrambeni proizvodi Dalmacije. Organizacija "Europske noći istraživača" je glavna aktivnost projekta "Techno-Past Techno-Future; European Researchers´ Night" koji je financiran u sklopu Okvirnoga programa EU-a za istraživanje i inovacije.

Pripremila: Žana Milat, prof.