Kazališna predstava "Nasilje - za nasilje nema opravdanja!"
Autor: Nada Topić, 20. 11. 2018.

Učenici sedmih razreda 23. studenoga 2018. godine išli su u Dom kulture Zvonimir gledati predstavu  „Nasilje, za nasilje nema opravdanje“.  Predstava je bila jako zanimljiva i poučna, ali i smiješna. Glumili su je jedan  muškarac  i jedna djevojka. Pokazali su nam različite oblike nasilja, npr. fizičko i psihičko nasilje itd. Također su nam rekli zašto to nije u redu i kako se žrtve nasilja zajedno mogu suprotstaviti nasilnicima. Predstava, a i glumci su bili jako dobri i uživala sam gledajući. Naučili smo nešto važno iz te predstava,  a to je da nasilje nikada nije rješenje.

Petra Pavić, 7. d

U suradnji s Gradom Solinom u sklopu obilježavanja „Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama“ te nacionalnog preventivnog projekta „Živim život bez nasilja" usmjerenog na sprečavanje nasilja nad ženama, nasilja u obitelji, nasilja među mladima te izgradnje kulture nenasilja, tolerancije i nediskriminacije, koji zajednički provode Ministarstvo unutarnjih poslova i Ministarstvo znanosti i obrazovanja, dana 23. studenog u  Domu kulture Zvonimir za učenike sedmih razreda OŠ kraljice Jelene, OŠ Vjekoslava Paraća i OŠ don Lovre Katića odigrane su dvije predstave (prva u 9:30 h, druga u 14:30 h) „Nasilje, za nasilje nema opravdanje! (160 primjera svakodnevnog nasilja)", u režiji Zijaha A. Sokolovića, koju izvode glumci nevladine udruge „Riječi/Prave/Predstave“.

Što je sve nasilje i kako ga prepoznati? Koji su mitovi o nasilju? Kako reći NE nasilju? Svake godine više od 1,6 milijuna ljudi umire izravno zbog posljedica nasilja, a statistički podaci otkrivaju samo dio stvarnog stanja! Za nasilje nema opravdanja! Ova interaktivna predstava žestokim tempom razotkriva različite situacije nasilja u svakodnevnom životu i na efektan način educira djecu o jednom od najvećih problema današnjice. Istraživanja su pokazala da edukacija koja počinje u ranoj mdobi najbolje utječe na stavove djeteta.
Autor i redatelj: Zijah A. Sokolović
Koreografija: Ksenija Zec
Dramaturgija: Selma Parisi
Igraju: Olga Pakalović,
Csilla Barath-Bastaić, Ivana Krizmanić,
Dunja Fajdić, Petra Kurtela
Marko Makovičić, Vedran Komerički i
Tomislav Krstanović

Predstava Zijaha A. Sokolovića “NASILJE - Za nasilje nema opravdanja!” proglašena je najboljim projektom u Europskoj uniji u ranoj prevenciji kriminaliteta i nasilja u obitelji na godišnjem kongresu Mreže zamalja EU za prevenciju kriminaliteta (European Crime Prevention Network - EUCPN) u Litvi. Thearto je prvi sustavni projekt edukacije djece kroz umjetnost u Republici
Hrvatskoj. Ideja je da se pomoću glume i glumaca u formi kazališne predstave
mladi ljudi i djeca informiraju i obrazuju o složenim društvenim problemima s
kojima se susreću u svom odrastanju i s kojima imaju najviše problema. Tako su
nastale predstave “DROGA - Reci drogi NE!” i “NASILJE - za nasilje nema opravdanja”. Predstave su dio projekta EU ‘Umjetnost u školi - kazalište u razredu’.