Posjet Kliškoj tvrđavi
Autor: Nada Topić, 7. 11. 2018.

Učenici četvrtih razreda OŠ Vjekoslava Paraća zajedno sa svojim učiteljicama, 5.11.2018. proveli su na izvanučioničkoj nastavi na Kliškoj tvrđavi.

Tijekom dana učenici su sudjelovali u:
razgledavanje povijesnih znamenitosti tvrđave u pratnji uskočkih vodiča
razgledavanje izložaka muzejske zbirke
obuka i sudjelovanje u gađanju meta
sudjelovanje u radionici izrade suvenira

Razrednice:
Petra Petrić, Lidija Biuk, Katja Šore Bulić, Ivona Bašić

Dojmovi učenika 4. c razreda:

***

U ponedjeljak sam s razredom išao na Klišku tvrđavu. Jako dugo smo se penjali.
     Kada smo se popeli, prvo smo prešli na igru. Morali smo lukom i strijelom gađati u metu. Bilo je jako zabavno. Popeli smo se još malo više, tu smo sjeli i vodič nam je pričao kako se ratovalo na Kliškoj tvrđavi. Sad znam da se Petar Kružić sa svojom vojskom borio da Klis ne bi pao pod tursku vlast. Nakon toga sam vidio razno oružje, kao npr.: kubure, jatagan, buzdovan, sablje… Išli smo vidjeti i crkvu sv. Vida koja je za vrijeme turskog vladanja pretvorena u džamiju. Poslije smo ušli u muzej u kojem su razne ploče s raznim spisima. Ali ništa nisam razumio jer mi se činilo da je pisano glagoljicom. Na kraju smo radili pločice od gipsa koje smo dobili za sjećanje na ovaj izlet.
     Meni je bilo jako lijepo, volio bih da mogu ići opet.

***

Prekjučer sam sa svojom učiteljicom i prijateljima posjetio Klišku tvrđavu. Kad smo stigli do Kliške tvrđave, penjali smo se gore.
     Čim smo se popeli, krenuli smo na streljaštvo. Gađao sam iz luka prema meti i nije mi išlo. Onda smo išli u obilazak, vodič je pričao super zanimljive priče o Kliškoj tvrđavi, npr. kad je igrađena, kako se zove crkvica… Pa smo išli napraviti suvenire od gipsa. Imali smo odmor za marendu. Bacali smo kamenčiće s Kliške tvrđave. Kada sam došao kući, pričao sam mami kakve sam lijepe stvari vidio. Meni se najviše svidio dio s oružjem.
     Moj posjet Kliškoj tvrđavi bio je jako lijep i htio bih opet ići na Klišku tvrđavu.